Oct 21, 2025 پیام بگذارید

تفاوت بین OV2640 و OV5640 چیست؟

به عنوان دو سنسور اصلی تصویر CMOS از OmniVision، OV2640 و OV5640 به طور گسترده در دید تعبیه شده، الکترونیک DIY و نظارت بر امنیت استفاده می شوند. در حالی که هر دو مصرف انرژی کم و اثربخشی هزینه{3}} را در اولویت قرار می‌دهند، اما ویژگی‌های فنی، عملکرد عملی و مرزهای کاربرد آن‌ها به‌طور قابل توجهی متفاوت است. در ادامه یک تحلیل مقایسه ای جامع و یکپارچه ارائه شده است که به منظور ارائه مرجعی برای انتخاب پروژه می باشد.

 

 

 

1. مشخصات اصلی: تفاوت های اساسی در سخت افزار

 
OV2640 در مقابل OV5640

بصری ترین تمایزها در پارامترهای سخت افزاری آنها نهفته است که مستقیماً قابلیت های اصلی تصویربرداری را مشخص می کند. توجه داشته باشید که برخی از مقادیر ممکن است با اجرای ماژول متفاوت باشد.

پارامتر
OV2640
OV5640
قطعنامه 2 مگاپیکسل (1632×1232 موثر؛ حداکثر UXGA 1600×1200) 5 مگاپیکسل (2592×1944 موثر؛ استاندارد QSXGA)
اندازه پیکسل 2.2μm×2.2μm (بزرگتر برای گرفتن فوتون کم{2}}نور بهتر) 1.4μm×1.4μm (با فناوری پیکسلی پیشرفته جبران می‌شود)
اندازه نوری 1/4 اینچ (سازگار با لنزهای کوچک) 1/4 اینچ (فرم یکسان، طراحی داخلی متفاوت)
حداکثر نرخ فریم 15fps@UXGA (1600×1200)، 30fps@SVGA (800×600)، 60fps@CIF (352×288) 15fps@QSXGA (2592×1944)، 30fps@1080P، 60fps@720P، 90fps@VGA
دمای عملیاتی درجه تجاری: -30 درجه ~ 70 درجه ماژول های مصرف کننده معمولی: 0 درجه ~ 50 درجه؛ انواع صنعتی تا -30 درجه تا 70 درجه

 

2. کیفیت تصویر و عملکرد عملی: فراتر از مشخصات

 

وضوح و اندازه پیکسل تنها عوامل تعیین کننده کیفیت تصویر نیستند-عملکرد عملی به تطابق لنز، راندمان فشرده‌سازی و سازگاری با محیط واقعی-در دنیای واقعی بستگی دارد.

 

2.1 کنترل وضوح و نویز

OV2640 Camera module

OV2640: پیکسل های بزرگتر 2.2 میکرومتری به گرفتن فوتون های بیشتری در نور کم کمک می کند، اما حساسیت آن (1.3V/(Lux·s) در حالت SXGA) و محدوده دینامیکی (50dB) متوسط ​​است. رمزگذار JPEG سخت‌افزاری داخلی آن، پهنای باند MCU را کاهش می‌دهد، اما ممکن است مصنوعات فشرده‌سازی (مثلاً لبه‌های بلوک) را با نرخ‌های فشرده‌سازی بالا، به‌ویژه در صحنه‌های غنی از جزئیات{8} معرفی کند.

 

OV5640: پیکسل های کوچکتر 1.4μm با فناوری پیکسل پیشرفته جبران می شوند و حساسیت بالاتر (0.6V/(Lux·sec) استاندارد؛ تا 3800mV/lux·sec در 550nm) و محدوده دینامیکی گسترده تر (68dB) را ارائه می دهند. در عمل، اغلب به دلیل تطبیق بهتر لنز (معمول در ماژول‌های با وضوح بالا) و نویز کمتر، تصاویر واضح‌تری تولید می‌کند، حتی زمانی که نمونه‌برداری آن به 2 مگاپیکسل (مطابق با وضوح OV2640) است.

OV5640 Camera module

2.2 فرمت های خروجی

هر دو فرمت های متعدد را پشتیبانی می کنند، اما با قابلیت های هدفمند:

SF4V2640BA-ESP-S V10 1

OV2640: بر روی انعطاف‌پذیری برای سیستم‌های با پهنای باند کم- تمرکز دارد، از YUV422/420، YCbCr422، RGB565/555 و RGB خام 8/10 بیتی پشتیبانی می‌کند. رمزگذار سخت افزاری JPEG یک مزیت کلیدی برای MCU با قدرت پردازش محدود است (به عنوان مثال، ESP32، STM32F1).

 

OV5640: انتقال با کیفیت بالا- را در اولویت قرار می دهد، از MJPEG (فشرده) و YUV422 (غیر فشرده) پشتیبانی می کند. فاقد رمزگذار JPEG سخت‌افزاری است، اما در خروجی‌های فشرده‌نشده با وضوح بالا برتری دارد، که آن را برای سناریوهایی که نیاز به پردازش پست- دارند (مثلاً تشخیص عیب صنعتی) مناسب است.

z

3. یکپارچه سازی رابط و سخت افزار: سادگی در مقابل سرعت بالا

طراحی رابط مستقیماً بر نحوه ادغام حسگرها با میکروکنترلرها (MCU) و سیستم‌های تعبیه‌شده تأثیر می‌گذارد و بین سهولت استفاده و توان عملیاتی داده{0}}توافق دارد.

 

3.1 رابط های داده و کنترل

ویژگی
OV2640
OV5640
رابط داده اولیه DVP موازی (8/10{4}}بیت) + SCCB (سازگار با I2C) MIPI CSI-2 (1-2 خط، حداکثر 1 گیگابیت در ثانیه) + I2C
انواع جایگزین ماژول‌های USB موجود (ادغام PC/MCU را ساده می‌کند) ماژول‌های USB موجود (برای-انتقال داده با سرعت بالا)
استفاده از GPIO بالاتر (گذرگاه موازی به چندین پین نیاز دارد) پایین تر (MIPI سریال سیم کشی را کاهش می دهد)
سازگاری با MCU ایده‌آل برای MCU‌های سطح ورودی (STM32F1، ESP32) بدون پشتیبانی MIPI به MCU هایی با پشته های پروتکل CSI (مانند ESP32-S3، STM32H7) نیاز دارد.

 

3.2 ویژگی های کلیدی یکپارچه سازی

1

OV2640: رابط موازی اتصال مستقیم به MCU ها را بدون درایورهای تخصصی امکان پذیر می کند و آن را به بهترین انتخاب برای پروژه های DIY تبدیل می کند (مانند ESP32-CAM). ساعت ثابت 24 مگاهرتز آن، طراحی مدار را ساده می کند اما توان عملیاتی را محدود می کند. برای تولید ماژول، کیفیت پایدار با محیط تولید شروع می شود - اینجاست که فرآیندهای تولید کنترل شده نقش مهمی در تضمین عملکرد ثابت ماژول های مبتنی بر OV2640 ایفا می کنند.

OV5640: MIPI CSI{4}}2 پیچیدگی PCB را کاهش می‌دهد و انتقال زمان واقعی 1080P/30fps را فعال می‌کند. با این حال، به کالیبراسیون زمان بندی دقیق (مثلاً پیکربندی PLL از طریق رجیسترهای 0x3035-0x3037) و توالی توان اختصاصی (تأخیر 200 us بین حالت ها) نیاز دارد. ماژول‌ها برای باز کردن کامل پتانسیل وضوح بالا{17}به مونتاژ دقیق{18}}نیاز دارند، مانند فرآیند پیشرفته AA (Active Alignment) که در کارگاه‌های کلاس 10/100 COB بدون گرد و غبار انجام می‌شود، که تراز بهینه حسگر لنز را تضمین می‌کند و انحرافات عملکرد را به حداقل می‌رساند.

info-800-800

4. توسعه و پیاده سازی عملی: چالش ها و سازگاری

برای مهندسان، حسگرها از نظر پیچیدگی توسعه، به‌ویژه از نظر طراحی درایور و عملکرد واقعی{0}}در سخت‌افزار هدف، به شدت متفاوت هستند.

 

4.1 پیکربندی ثبت و ساعت

OV2640: از آدرس های ثبت 8 بیتی (به عنوان مثال، کنترل نوردهی در 0x10) با یک توالی اولیه مختصر استفاده می کند. در عمل، سرعت 15fps@1600×1200 در STM32F429 بدون نیاز به تنظیم ساعت پیچیده است.

 

OV5640: به آدرس دهی ثبت 16 بیتی (مثلاً کنترل نوردهی 0x3500-0x3503) و ساعت های قابل برنامه ریزی (24-96 مگاهرتز از طریق PLL) نیاز دارد. در همان STM32F429، به دلیل نیاز به پهنای باند داده بالاتر، تنها به 7-8fps@1280×800 می رسد - که نیاز به MCU های قدرتمند را برجسته می کند.

SF-C5014OV-AD06 17

4.2 مدیریت انرژی

OV2640: حالت های برق ثابت (2.5-3.0V آنالوگ، 1.7-3.3V دیجیتال) با مصرف معمولی 125-140mW. بدون{11}}استاندبای چند سطحی، طراحی مدار قدرت ساده‌کننده برای دستگاه‌های دارای باتری{12} (مانند پوشیدنی‌های هوشمند). برای استفاده طولانی‌مدت از چنین ماژول‌های کم مصرف{16}، خدمات قابل اعتماد پس از فروش مانند پشتیبانی 1 ساله تعویض و ضمانت 10 ساله در برابر خرابی‌های غیرمنتظره اطمینان خاطر می‌دهد.

 

OV5640: مدیریت انرژی پویا از طریق رجیسترهای 0x3100-0x3103 (15uA آماده به کار، 80-90mW فعال). در حالی که در حالت بیکار کارآمدتر است، قدرت اکتیو بالاتر (در حالت های با وضوح بالا) و توالی ولتاژ دقیق (هسته 1.2 ولت، IO 2.8 ولت) پیچیدگی را اضافه می کند. این پیچیدگی بر ارزش پشتیبانی فنی بالغ در طول توسعه تاکید می کند - چیزی که از دهه ها تجربه صنعت در دستگاه های نوری و ماژول های دوربین ناشی می شود.

SF4V564088BY-ESP 16

4.3 ویژگی های خودکار

-

OV2640: کنترل‌های خودکار اولیه- (AE/AGC/AWB) از طریق رجیسترهای ثابت (AWB در 0x01-0x03). فاقد فوکوس خودکار (AF)-همه ماژول‌ها از لنزهای فوکوس ثابت استفاده می‌کنند.

 

OV5640: کنترل‌های خودکار پیشرفته- (مثلاً صحنه- مبتنی بر AWB) و AF اختیاری (در ماژول‌های برتر). رجیسترهای ماتریس رنگی 16 بیتی آن (0x5000-0x503F) تنظیم دقیق را برای محیط‌های خاص (مانند نور کم، روشنایی صنعتی) ممکن می‌سازد. ماژول‌هایی با چنین ویژگی‌های پیشرفته‌ای از استانداردهای کنترل کیفیت دقیقی بهره می‌برند که اغلب با همکاری با ۵۰۰ شرکت برتر Fortune تأیید می‌شوند، که گواهی بر قابلیت اطمینان محصول است.

9

5. سناریوهای کاربردی: تطبیق سنسورها با نیازها

نقاط قوت حسگرها بر اساس نیازهای تفکیک پذیری، قدرت پردازش و محدودیت های هزینه، با موارد استفاده متمایز مطابقت دارد.

1

5.1 OV2640: برنامه‌های کاربردی-حساس به هزینه، با پهنای باند کم-

 

  • DIY Electronics: پروژه های ESP32-CAM (گرفتن تصویر اولیه، تشخیص حرکت) که در آن فشرده سازی JPEG بار داده را کاهش می دهد.
  • ورود{0}}سطح امنیت: دوربین های کمکی برای تشخیص حرکت 60fps@CIF.​
  • دستگاه‌های کم مصرف-: دستگاه‌های پوشیدنی یا حسگرهای خانه هوشمند با باتری- (حالت‌های برق ثابت از نشت جریان آماده به کار جلوگیری می‌کنند).

5.2 OV5640: سناریوهای بحرانی-با کیفیت بالا، عملکرد{3}}

 

  • نظارت HD: مانیتورینگ 1080P/30fps با جزئیات واضح.
  • بازرسی صنعتی: تشخیص دقیق نقص نیاز به وضوح 5 مگاپیکسل
  • سیستم های جاسازی شده پیشرفته: ماژول های دید استریو (درک عمق) یا ارتقاء ESP32-S3 (جایگزینی OV2640 برای حذف نویز JPEG).
SF-C5014OV-FF-D100-L43 17

برای هر دو سناریو، دهه‌ها تجربه صنعتی-بیش از 30 سال در توسعه دستگاه‌های نوری و ماژول دوربین-تضمین می‌کند که راه‌حل‌های ماژول برای نیازهای برنامه‌های کاربردی خاص، خواه بهینه‌سازی هزینه برای پروژه‌های DIY یا افزایش دقیق برای استفاده صنعتی باشد.

 

6. راهنمای انتخاب سریع و پشتیبانی سفارشی

در نظر گرفتن
OV2640 را انتخاب کنید
OV5640 را انتخاب کنید
نیاز به رزولوشن کمتر یا مساوی 2 مگاپیکسل (تصویربرداری اولیه) بزرگتر یا مساوی 5 مگاپیکسل (HD/Video، تجزیه و تحلیل دقیق)
MCU/پردازنده سطح ورودی- (STM32F1، ESP32) عملکرد{0}بالا (STM32H7، ESP32-S3)
اولویت ویژگی کلیدی سخت افزار JPEG، ادغام آسان AF، محدوده دینامیکی گسترده، سرعت MIPI
محدودیت های قدرت شارژ باتری- (حالت کم مصرف ثابت-) باتری‌هایی با ظرفیت-AC یا با ظرفیت بالا
بودجه و پیچیدگی هزینه کم، توسعه ساده هزینه بالاتر، کالیبراسیون پیشرفته

 

فراتر از گزینه‌های ماژول استاندارد، پشتیبانی سفارشی‌سازی جامع برای رفع نیازهای مختلف در دسترس است-از راه‌حل‌های OEM یک مرحله‌ای برای دوربین‌های خانه هوشمند مبتنی بر OV2640{4} تا ماژول‌های سفارشی OV5640 با مقاومت درجه حرارت صنعتی. این انعطاف‌پذیری تضمین می‌کند که حتی نیازمندی‌های کاربردی منحصربه‌فرد بدون به خطر انداختن عملکرد مورد توجه قرار می‌گیرند.

 

نتیجه گیری

انتخاب حسگر و ارزش شریک مورد اعتماد
 
SF-C5014OV-FF-D100-L43 13

OV2640 و OV5640 "بهتر/بدتر" نیستند بلکه "تخصصی برای نیازهای مختلف" هستند. هنگام انتخاب بین آنها، با الزامات اصلی خود شروع کنید: اگر به-مقرون به صرفه و آسان--ادغام تصویربرداری اولیه نیاز دارید، OV2640 انتخاب عملی است. اگر وضوح بالا، محدوده دینامیکی گسترده یا AF حیاتی است، OV5640 عملکرد عالی ارائه می‌دهد-به شرطی که آن را با ساخت دقیق (مانند تراز AA) جفت کنید تا پتانسیل آن را به حداکثر برسانید.
 

با این حال، کیفیت نهایی تصویر و{0}}قابلیت اطمینان طولانی مدت، نه تنها به خود سنسور، بلکه به قابلیت‌های سازنده ماژول بستگی دارد. اینجاست که SincereFirst متمایز است: با کارگاه‌های رایگان گرد و غبار COB کلاس 10/100-و فرآیندهای پیشرفته AA، تولید پایدار-کیفیت بالا ماژول‌های OV2640 و OV5640 را تضمین می‌کند. 30 سال تجربه صنعت نوری به پشتیبانی فنی بالغ برای ادغام های پیچیده ترجمه می شود. همکاری با 500 شرکت برتر Fortune کیفیت محصول آن را تایید می کند. و 1-سال خدمات تعویض به علاوه 10{14}}سال ضمانت آرامش{15}}درازمدت را ارائه می‌دهد. چه به ماژول‌های استاندارد یا راه‌حل‌های سفارشی نیاز داشته باشید، SincereFirst شکاف بین مشخصات سنسور و موفقیت برنامه‌های کاربردی در دنیای واقعی را پر می‌کند و پارامترهای فنی را به راه‌حل‌های تصویربرداری قابل اعتماد و متناسبی تبدیل می‌کند که نیازهای منحصر به فرد شما را برآورده می‌کند.

ارسال درخواست

whatsapp

teams

VK

پرس و جو